پاورپوینت نمودار تعادلی آهن FE-C

دسته بندي : صنایع

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : پاورپوینت

نوع فایل : .ppt ( قابل ویرایش و آماده پرینت )

تعداد اسلاید : 36 اسلاید

قسمتی از متن .ppt :

نمودار تعادلی آهن و کربن
FE-C

INTRODUCTION

فولادها گروهی از آلیاژهای آهن- کربن وعناصر دیگرند که بیشترین کاربرد را در صنعت دارند. یکی از مهمترین دلایلی که فولادها کاربرد زیادی در صنعت دارند این است که می توان به وسیله روشهای مختلف عملیاتهای حرارتی طیف وسیعی از خواص گوناگون را در فولادها به وجود  آورد.
به عنوان مثال اگر فولادی با 8/0 درصد کربن را به مدت 24 ساعت در 1000 درجه سانتی گراد حرارت دهیم و سپس به آهستگی در طول 24ساعت آن را به دمای 25 درجه سانتیگراد برسانیم وسرد کنیم آنگاه فولاد یادشده دارای استحکام تسلیم 448 مگا پاسکال خواهد بود. حال اگر همان فولاد را یک ساعت در دمای 1000 درجه سانتیگراد حرارت دهیم و سپس خیلی سریع آن را به وسیله آب تا دمای 25 درجه سانتی گراد سرد کنیم آنگاه استحکام تسلیم فولاد یاد شده تا 2070 مگا پاسکال افزایش یافته و انعطاف پذیری تا 1درصد کاهش می یابد.
پس می توان به این نتیجه رسید که کاربرد وسیع فولادها ناشی از خواص کاملأ متنوع آنهاست که به کمک تغییر درصد کربن ودرصد عناصر آلیاژی ویا تغییر نوع عملیات حرارتی امکان پذیر است.

نمودارتعادلی آهن- کربن(Fe-C) :

نمودار تعادلی آهن کربن راهنمایی است که به کمک آن می توان روشهای مختلف عملیات حرارتی را بررسی ومطالعه کرد. شکل شماره 1 نمودار آهن کربن را برای درصدهای مختلف کربن از صفر تا 7 درصد نشان میدهد. فولادها آلیاژهای آهن کربن و عناصر دیگر بوده که دارای کمتر از 2 درصد کربن هستند. بنابراین قسمتی از نمودار که دارای کمتر از 2 درصد کربن است بیشترین اهمیت را درباره عملیات حرارتی فولادها دارد. آلیاژهایی که بیشتر از 2 درصد کربن داشته باشند به چدن موسوم اند. 
شکل شماره 1 در واقع شامل دونمودار است .خط ممتد، تعادل بین فازهای مختلف آهن و سمنیت(Fe3-C) و خط منقطع تعادل بین فازهای مختلف آهن وگرافیت یا کربن آزاد را مشخص می کند.
نمودارآهن – سمنیت جهت مطالعه و بررسی عملیات حرارتی فولادها مناسبتراست و در مقابل عملیات حرارتی چدنها بیشتر براساس نمودار آهن- گرافیت استوار است.

فهرست مطالب و اسلایدها:

INTRODUCTION

نمودارتعادلی آهن- کربن(Fe-C)

ساختار بلوری وخواص آهن خالص

آلوتروپ های آهن

آهن آلفا

آهن گاما

آهن دلتا

مکانیزم آلیاژشدن

تاثیر کربن براجزای آهن

فازهای حاصل ازاضافه کردن کربن

دسته بندی فولادها براساس درصد کربن

دماهای بحرانی

ریز ساختارهای مختلف فولاد

فِریت

آستنیت

سِمِنتیت

لدبوریت

پرلیت

بینیت

بینیت

مارتنزیت


دسته بندی: صنایع

تعداد مشاهده: 426 مشاهده

کد فایل:43863

انتشار در:۱۳۹۹/۱۲/۱۹

حجم فایل ها:1.1 مگابایت

قابلیت ویرایش: دارد

تعداد صفحات: 36

فرمت فایل: پاورپوینت


اشتراک گذاری:
 قیمت: 22,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط